Cel szkolenia:
Członkowie Zarządów większości spółek będą musieli złożyć do końca 2020 roku oświadczenie, że Spółka przygotowała lokalną dokumentację cen transferowych za 2019 rok oraz że ceny stosowane w 2019 roku były zgodne z zasadą cen rynkowych. Jednocześnie, spółki realizujące transakcje z podmiotami powiązanymi przekraczającymi progi dokumentacyjne będą musiały złożyć do urzędów skarbowych informacje o cenach transferowych na nowym formularzu TP-R, na podstawie których organy podatkowe będą typowały podmioty do kontroli.
Celem spotkania będzie omówienie (i) najaktualniejszych zmian dotyczących cen transferowych, w szczególności zakresu obowiązków dokumentacyjnych i najistotniejszych zagadnień z tym związanych, jak również (ii) odpowiedzialności Członków Zarządów za obszar cen transferowych, (iii) obszarów związanych z ryzykiem cen transferowych, oraz (iv) wpływu zmian warunków rynkowych związanych z COVID-19 na rozliczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi i związane z tym ryzyka
Konspekt
1. Wprowadzenie
Ceny transferowe (czyli ceny ustalane w transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami w grupie kapitałowej) to od wielu lat kwestia budząca szerokie zainteresowanie organów podatkowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zainteresowanie tym tematem wynika zarówno z intensywnych prac organizacji międzynarodowych (w szczególności OECD) jak również coraz szerszego zakresu oraz możliwości współpracy organów podatkowych w tym zakresie. Znajduje to odzwierciedlenie w zmianie lokalnych przepisów podatkowych oraz wzmożonych działaniach władz w zakresie kontroli.
2. Znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych
Spotkanie będzie poświęcone omówieniu kolejnej nowelizacji przepisów (obowiązujących od stycznia 2019 r.) dotyczących cen transferowych.
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. znowelizowane przepisy regulujące problematykę cen transferowych przyniosły ze sobą istotne zmiany dotyczące obowiązków podatników w zakresie dokumentowania transakcji, sporządzania analiz uzasadniających rynkowy charakter cen transferowych (analiz porównawczych oraz analiz zgodności), jak również w zakresie informacji o cenach transferowych przekazywanych do organów podatkowych przez podatników.
Dokonując nowelizacji przepisów ustawodawca zrezygnował z uzależnienia zakresu obowiązków dokumentacyjnych od skali działalności podatnika i wprowadził obowiązek sporządzania dokumentacji uzależniony jedynie od wartości transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. Dodatkowo wprowadził co do zasady obowiązek posiadania analiz porównawczych lub analiz zgodności przez wszystkich podatników, którzy zawierają transakcje z podmiotami powiązanymi podlegające obowiązkowi przygotowania tzw. lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Dodatkowo, ustawodawca rozszerzył zakres oświadczenia Członków Zarządu podatnika, w którym oprócz faktu sporządzenia dokumentacji cen transferowych za dany rok, będą musieli oni wprost potwierdzać, że stosowane ceny transferowe są ustalane na poziomie rynkowym, oraz w miejsce sprawozdania CIT-TP wprowadził nowy, znacznie bardziej obszerny formularz informacji o cenach transferowych.
Tym samym obowiązki w zakresie cen transferowych wprowadzone nowymi przepisami będą wiązać się zwiększeniem obciążeń administracyjnych dla kolejnych podatników (którzy np. na bazie przepisów wprowadzonych w 2017 r. nie byli zobowiązani do przygotowywania analiz porównawczych), ale także wzrostem ilości i jakości danych dostępnych dla organów podatkowych, a więc także wyższym poziomem ryzyka wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. W konsekwencji ryzyko odpowiedzialności Członków Zarządu za rozliczenia podatkowe związane z cenami transferowymi też może być wyższe.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Nowe definicje podmiotów powiązanych.
- Określenie obowiązków dokumentacyjnych według nowych przepisów (zakres obowiązków, progi i transakcje/zdarzenia wymagające udokumentowania, warunki zwolnienia transakcji krajowych z obowiązku dokumentacji).
- Główne elementy lokalnej i globalnej dokumentacji cen transferowych, w tym uzasadnienie rynkowego charakteru rozliczeń wewnątrzgrupowych.
- Wymogi dotyczące analiz porównawczych i analiz zgodności.
- Zwolnienie z obowiązku przygotowania analiz porównawczych w przypadku usług o niskiej wartości dodanej oraz pożyczek, dla których podatnik zdecyduje się zastosować uproszczone zasady rozliczeń („safe harbours”).
- Formularz TPR i wyjaśnienie zagadnień najczęściej powodujących wątpliwości.
- Oświadczenie Zarządu o przygotowaniu kompletnej dokumentacji potwierdzającej rynkowy charakter stosowanych cen transferowych.
- Terminy obowiązujące podatnika.
- Odpowiedzialność karna skarbowa i karna Członków Zarządu związana z przygotowaniem i złożeniem oświadczenia i formularza TPR.
- Co oznaczają zmiany przepisów dla podatnika i jak się do nich przygotować?
- Jak zarządzić procesem przygotowania dokumentacji cen transferowych?
3. Odpowiedzialność Członków Zarządu za ceny transferowe i sposoby ograniczenia ryzyka
W kontekście nowych wymogów w zakresie cen transferowych należy szczególnie uwypuklić kwestię odpowiedzialności za rynkowy charakter rozliczeń wewnątrzgrupowych oraz sporządzenie właściwej dokumentacji. Naruszenie regulacji podatkowych w zakresie:
- Niezłożenia oświadczenia, jak i formularza TPR, lub
- Niezłożenia oświadczenia lub formularza TPR w terminie, lub
- Poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu (zarówno w przypadku braku posiadania dokumentacji podatkowej, jak również w przypadku nierynkowych warunków transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi) lub w formularzu TPR
może wiązać się z dotkliwymi i kosztownymi konsekwencjami dla Członków Zarządu podatnika, a w szczególności z ich osobistą odpowiedzialnością i ryzykiem sankcji karnych skarbowych i karnych.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Odpowiedzialność osobista Członków Zarządu związana z podpisaniem i złożeniem oświadczenia oraz przygotowaniem i złożeniem formularza TPR.
- Możliwości ograniczenia ryzyka.
4. Najczęstsze obszary ryzyka w zakresie cen transferowych i sposoby ograniczenia ryzyka
Ze względu na obserwowane obszerne zainteresowanie organów podatkowych tematyką cen transferowych, istotny wzrost liczby kontroli nastawionych na weryfikację cen transferowych w ostatnich latach, jak i zmianę podejścia organów podatkowych do tychże kontroli (zarówno na etapie typowania podatników do kontroli, jak i zakresu i sposobu analizowanych danych), proces zarządzania ryzykiem cen transferowych, w tym przygotowanie do potencjalnej kontroli oraz opracowanie odpowiednich narzędzi powinny stanowić obowiązkowy element zarządzania działalnością podatnika.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Zasady typowania podmiotów do kontroli i rola formularza TPR.
- Obszary związane z najwyższym ryzykiem kontroli.
- Jak przygotować się do kontroli w zakresie cen transferowych?
5. Wpływ zmian na rynku spowodowanych COVID-19 na rozliczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi
Zmiany na rynku gospodarczym spowodowane pandemią COVID-19 dotkną zapewne bardzo wielu podatników. Podmioty będące częścią większych grup kapitałowych – dokładniej te, u których istnieją rozliczenia z podmiotami powiązanymi będą musiały przeanalizować wpływ zmienionych warunków rynkowych na stosowane dotychczas rozliczenia i zasady współpracy oraz, jeśli zdecydują się na wprowadzenie zmian w tym zakresie, zapewnić aby wypracowane nowe schematy były zgodne z zasadą cen rynkowych. Przy wprowadzaniu zmian ważnym aspektem będzie perspektywa czasowa ich obowiązywania – czy będą to rozwiązania przejściowe na czas kryzysu, czy będą miały charakter trwały w dłuższej perspektywie czasowej? Jednocześnie, istotna będzie weryfikacja czy wprowadzane zmiany nie noszą znamion restrukturyzacji w świetle obowiązujących przepisów dotyczących cen transferowych.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Potencjalny wpływ zmian warunków rynkowych na dotychczas stosowane polityki cen transferowych w grupach kapitałowych.
- Czy planowane zmiany będą miały charakter restrukturyzacji i co to oznacza dla podatnika?
- Czy analizy porównawcze przygotowane przed 2020 rokiem będą mogły być nadal stosowane do uzasadnienia cen transferowych?
- Jak przeprowadzić nowe analizy?
Harmonogram szkolenia stacjonarnego
09:30 – 10:00 | Rejestracja oraz przywitanie uczestników |
10:00 – 11:30 | Szkolenie |
11:30 – 11:45 | Przerwa kawowa |
11:45 – 13:30 | Szkolenie |
13:30 – 14:00 | Lunch |
14:00 – 16:00 | Szkolenie |
16:00 | Zakończenie szkolenia |
Harmonogram szkolenia online
09:30 – 10:00 | Logowanie uczestników |
10:00 – 11:30 | Szkolenie |
11:30 – 11:45 | Przerwa |
11:45 – 13:30 | Szkolenie |
13:30 – 14:00 | Przerwa |
14:00 – 16:00 | Szkolenie |
16:00 | Zakończenie szkolenia |
1190 zł + 23% VAT – koszt uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu stacjonarnym
790 zł + 23% VAT – koszt transmisji online dla jednej osoby
Pobierz, wypełnij i odeślij formularz zgłoszeniowy:
Jeżeli mają Państwo pytania związane ze szkoleniem, prosimy o kontakt: biuro@askakademia.com