W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących prawidłowego postępowania pracodawców w kontekście możliwości zarażeniem koronawirusem. Brak kompleksowych rozwiązań w dotychczas obowiązujących przepisach prawa oraz nowe rozwiązania wprowadzone ustawą COVID-19 i pakietem osłonowym „Tarcza Antykryzysowa” powodują liczne wątpliwości. Jakie prawa i obowiązki maja strony stosunku pracy w sytuacji kryzysowej, na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w zarządzaniu przedsiębiorstwem, jak zminimalizować straty i zachować płynność finansowa, a przy tym zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
1. Ustawa COVID-19 – czym jest?
2. Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje, na jakich zasadach, za jaki okres; jak udokumentować prawo do zasiłku; czy drugi rodzic może skorzystać z prawa do zasiłku?
3. Praca zdalna. Jakie są zasady jej wprowadzania i organizacji; jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi w przypadku wykonywania pracy zdalnie; czy pracownik ma prawo do odmowy pracy zdalnej; jak postępować w przypadku odmowy pracownika?
4. Czy pracownika można osunąć od pracy w przypadku ryzyka zakażenia, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi?
5. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi w czasie ograniczenia funkcjonowania zakładu pracy; jakie przesłanki musza zaistnieć, żeby wprowadzić przestój i wypłacać wynagrodzenie przestojowe; kiedy mamy do czynienia ze zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy i jakie wynagrodzenie mu przysługuje w takiej sytuacji?
6. Jakie są zasady postępowania w przypadku objęcia pracownika „kwarantanną zwykłą”, a jakie w przypadku „kwarantanną podróżnych”; jakie świadczenia przysługują pracownikowi w przypadku objęcia go kwarantanną; na podstawie jakich dokumentów wypłaca się świadczenia (wymagane dokumenty, terminy ich składania); czy pracodawca ma prawo weryfikować oświadczenie pracownika o objęciu kwarantanną?
7. Jakie są zasady korzystania z urlopów wypoczynkowych w czasie stanu epidemii; czy pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego; czy można odmówić pracownikowi udzielenia urlopu zaplanowanego wcześniej, czy pracownik może cofnąć urlop i złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, czy pracownik może cofnąć urlop i oczekiwać wynagrodzenia postojowego od pracodawcy?
8. Co to jest przestój ekonomiczny, kiedy można go wprowadzić; na jakich zasadach ustala się warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego; akie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym z jakich środków pokrywa się wynagrodzenia pracowników za czas przestoju ekonomicznego?
9. Jakie rozwiązania prawne w dotyczące optymalizacja zatrudnienia i procesów kadrowych może wprowadzić pracodawca w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19; czy może obniżyć wysokość wynagrodzenia pracownikowi; czy może zmienić system i rozkład czasu pracy; czy istnieje możliwość zmiany wymiaru etatu na jaki jest zatrudniony pracownik?
10. Czy pracownik zachowuje swoje uprawnienia z tytułu niepełnosprawności w sytuacji gdy upłyną okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności a zawieszono prace lekarzy orzeczników?
11. Jakie świadczenia przysługują osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób samozatrudnionych w przypadku niemożliwości wykonywania pracy z powodu COVID-19?
12. Kto i na jakich zasadach może skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS w związku z COVID-19?
13. Co z możliwością wykonywania pracy przez cudzoziemców, którym upływa termin ważności zezwolenia na pracę?
14. Badania profilaktyczne pracowników. Czy można dopuścić pracownika do pracy w przypadku upływu okresu ważności badań i braku możliwości ich wykonania; czy można zawiesić na czas epidemii przeprowadzanie badań okresowych?
15. Jak postępować w przypadku podejrzenia zarażenia pracownika wirusem; jakie czynności należy podjąć od momentu zgłoszenia do sanepidu?
16. Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za warunki bhp w czasie stanu epidemii?
09:30 – 10:00 | Logowanie uczestników |
10:00 – 12:00 | Szkolenie |
12:15 – 12:15 | Przerwa |
12:15 – 14:00 | Szkolenie |
14:00 | Zakończenie szkolenia |
dr Anna Sokołowska – Prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Ukończyła Instytutu Nauk Prawny Polskiej Akademii Nauk oraz w 2000 r. złożyła egzamin państwowy i otrzymała uprawnienia inspektora pracy. Posiada 20 letnie doświadczenie w zakresie prawa pracy. Swoje doświadczenie zdobywała zajmując się w ramach pracy zawodowej pracami o charakterze opiniodawczym, legislacyjnym oraz nadzorczym nad działalnością kontrolną inspektorów pracy. Koordynator i uczestnik projektów krajowych i międzynarodowych oraz kampanii społecznych w obszarze ochrony pracy. Wykładowca na uczelniach wyższych, recenzent publikacji i prac dyplomowych, trener i doradca w zakresie stosowania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor publikacji oraz uczestnik konferencji związanych ze stosowaniem przepisów prawa pracy w praktyce. | |
450 zł + 23% VAT – koszt uczestnictwa jednej osoby w transmisji online
Pobierz, wypełnij i odeślij formularz zgłoszeniowy:
Jeżeli mają Państwo pytania związane ze szkoleniem, prosimy o kontakt: biuro@askakademia.com