Cel spotkania
Już wkrótce Członkowie Zarządów będą musieli złożyć oświadczenie, że dokumentacja cen transferowych posiadana przez spółkę jest kompletna.
Celem spotkania będzie (i) omówienie najaktualniejszych zmian dotyczących dokumentacji i umożliwienie weryfikacji przez Członków Zarządu czy jest ona kompletna, jak również czy uzasadnia rynkowy charakter rozliczeń, (ii) przedstawienie naszych doświadczeń z kontroli oraz wskazówek, jak najlepiej się do nich przygotować.
Konspekt
1. Wprowadzenie
Tematyka cen transferowych (dotycząca rozliczeń pomiędzy podmiotami w grupie kapitałowej) to obecnie jedna z najszerzej dyskutowanych kwestii podatkowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zainteresowanie tym tematem wynika zarówno z intensywnych działań organizacji międzynarodowych (w szczególności OECD) jak również coraz szerszego zakresu oraz możliwości współpracy organów podatkowych w tym zakresie. Znajduje to odzwierciedlenie w zmianie lokalnych przepisów podatkowych oraz wzmożonych działaniach władz w zakresie kontroli.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Kierunek i cel zmian regulacji międzynarodowych oraz polskich przepisów w zakresie cen transferowych.
2. Nowe przepisy w zakresie cen transferowych
Prezentacja ta będzie poświęcona omówieniu nowych przepisów (obowiązujących od 2017 r.) regulujących zasady sporządzania dokumentacji cen transferowych w tym również porównaniu obecnych i nowych wymogów w zakresie tej dokumentacji.
W myśl nowych przepisów, duże podmioty dokonujące transakcji z podmiotami powiązanymi będą zobowiązane do przygotowywania znacznie obszerniejszej dokumentacji niż miało to miejsce w poprzednich latach. Obowiązek ten wiąże się nie tylko ze zwiększeniem obciążeń administracyjnych, ale także wzrostem ilości i jakości danych dostępnych dla organów podatkowych, a więc także wyższym poziomem ryzyka wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. W konsekwencji ryzyko odpowiedzialności członków zarządu za rozliczenia podatkowe związane z cenami transferowymi też może być wyższe.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Określenie obowiązków dokumentacyjnych według nowych przepisów (progi i transakcje/zdarzenia wymagające udokumentowania).
- Główne elementy dokumentacji cen transferowych, w tym uzasadnienie rynkowego charakteru rozliczeń wewnątrzgrupowych.
- Oświadczenie Zarządu o przygotowaniu kompletnej dokumentacji potwierdzającej rynkowy charakter stosowanych cen transferowych.
- Terminy obowiązujące podatnika.
- Co oznaczają zmiany przepisów dla podatnika i jak się do nich przygotować?
- Jak zarządzić procesem przygotowania dokumentacji cen transferowych?
3. Odpowiedzialność Członków Zarządu za ceny transferowe i sposoby ograniczenia ryzyka
W kontekście nowych przepisów o cenach transferowych należy szczególnie uwypuklić kwestię odpowiedzialności za rynkowy charakter rozliczeń wewnątrzgrupowych oraz sporządzenie właściwej dokumentacji. Za te kwestie mogą być osobiście odpowiedzialni Członkowie Zarządu.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Odpowiedzialność karna skarbowa Członków Zarządu związana z regulacjami w zakresie cen transferowych (w tym czyny zabronione i sankcje)
- Możliwości ograniczenia ryzyka.
4. Kontrole w zakresie cen transferowych
Od ponad roku obserwujemy istotny wzrost liczby kontroli nastawionych na weryfikację cen transferowych, jak i zmianę podejścia organów podatkowych do tychże kontroli (zarówno na etapie typowania podatników do kontroli, jak i zakresu i sposobu analizowanych danych).
W tej części warsztatów skupimy się na najważniejszych kwestiach związanych z kontrolami w zakresie cen transferowych, przy wykorzystaniu przykładów z naszej praktyki.
Zagadnienia do omówienia podczas spotkania:
- Organy administracji podatkowej odpowiedzialne za kontrole w zakresie cen transferowych.
- Zasady typowania podmiotów do kontroli (straty, spadek rentowności, dokonanie korekty rozliczeń).
- Obszary ryzyka kontroli w zakresie cen transferowych: (i) struktury optymalizacyjne z wykorzystaniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, (ii) transakcje wewnątrzgrupowe dotyczące usług i dóbr niematerialnych, (iii) restrukturyzacje działalności, (iv) finansowanie wzajemne podmiotów powiązanych.
- Jak przygotować się do kontroli w zakresie cen transferowych?
09:30 – 10:00 | Rejestracja i przywitanie uczestników |
10:00 – 11:30 | Szkolenie |
11:30 – 11:45 | Przerwa kawowa |
11:45 – 13:30 | Szkolenie |
13:30 – 14:00 | Lunch |
14:00 – 16:30 | Szkolenie |
16:30 | Zakończenie szkolenia |
1190 zł + 23% VAT – koszt uczestnictwa jednej osoby
Pobierz, wypełnij i odeślij formularz zgłoszeniowy:
Jeżeli mają Państwo pytania związane ze szkoleniem, prosimy o kontakt: biuro@askakademia.com