Loading Szkolenia

« All Events

  • This szkolenie has passed.

Bilans 2023 – rachunkowe i podatkowe zamknięcie roku oraz przygotowanie sprawozdania finansowego

13/11/2023 - 14/11/2023

- 1200PLN
1

 

PROGRAM


Dzień 1 

1. Podstawa prawna i ogólne zasady sporządzania sprawozdania finansowego

1.1. Ustawa o rachunkowości i polityka rachunkowości
1.2. Elementy składowe e-sprawozdania finansowego jednostek mikro, małych i pozostałych
1.3. Odpowiedzialność za sporządzenie sprawozdania finansowego
1.4. Obowiązki jednostek w zakresie sporządzania sprawozdania finansowego w odpowiedniej strukturze logicznej, terminy zatwierdzania i przesyłania do odpowiednich rejestrów
1.5. Harmonogram prac bilansowych


2. Inwentaryzacja składników bilansowych na dzień kończący rok obrotowy

2.1. Stanowisko KSR w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury
2.2. Ustalenie faktycznego stanu poszczególnych aktywów i pasywów
2.3. Ujęcie różnic inwentaryzacyjnych i ich rozliczenie


3. Zasady wyceny wybranych składników aktywów i pasywów na dzień bilansowy oraz ich prezentacja w sprawozdaniu finansowym:

3.1. Wycena należności – z uwzględnieniem Stanowiska KSR w sprawie rozrachunków z kontrahentami
3.2. Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne – zakres przedmiotowy, ujmowanie w księgach i prezentacja w sprawozdaniu finansowym (z uwzględnieniem świadczeń na rzecz pracowników) zgodnie z KSR nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów i zobowiązania warunkowe”
3.3. Odpisy aktualizujące wartość aktywów z tytułu utraty wartości, w tym trwałej utraty wartości


4. Ujmowanie przychodów ze sprzedaży zgodnie z KSR nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów” – najważniejsze regulacje


5. Ustalanie wyniku finansowego – porównawczy i kalkulacyjny wariant rachunku zysków i strat. Zasady dokonywania korekt kosztów oraz przychodów dla celów rachunkowych i podatkowych


6. Zdarzenia po dacie bilansu oraz błędy lat ubiegłych – według KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja”


7. Pytania i wątpliwości


Dzień 2

1. Zasady rozliczania przychodów na przełomie lat podatkowych, określenie momentu powstania przychodu, zasady opodatkowania zaliczek itp.


2. Zasady rozliczania kosztów w czasie (moment zaliczania wydatku do kosztów, koszty bezpośrednie i pośrednie różnice w rozliczeniach podatkowych, rozliczanie kosztów na przełomie lat podatkowych, koszty zapłacone i poniesione, prenumeraty, ubezpieczenia, licencje, czynsz inicjalny w umowach leasingowych, remonty, usługi wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, zaliczki itp.).


3. Korekty przychodów i kosztów, moment ujęcia korekty, kursy walut, korekty na przełomie lat podatkowych itp.


4. Nowe regulacje, od 1 stycznia 2024 r., w zakresie stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla wytworzonych we własnym zakresie budynków (lokali) niemieszkalnych i budowli po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji, warunki stosowania nowych stawek, obowiązki podatnika itp.


5. Wprowadzenie, od 1 stycznia 2024 r.,  możliwości niestosowania zwolnień z podatku dochodowego w przypadku dotacji, subwencji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń, po spełnieniu ustawowych obowiązków informacyjnych.


6. Odroczenie obowiązku prowadzenia i przesyłania w formie elektronicznej ksiąg i ewidencji do urzędu skarbowego (JPK_CIT).


7. Uchylenie przepisów nakładających, od 1 stycznia 2024 r., obowiązek zaliczania do przychodów z działalności gospodarczej kwoty płatności dokonanej przez konsumenta bez pośrednictwa rachunku płatniczego oraz przepisów obniżających, od 1 stycznia 2024 r., limit wartości transakcji między przedsiębiorcami, w przypadku których płatność może być dokonywana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.


8. Wygaśnięcie, od 1 stycznia 2024 r., czasowego zwolnienia z obowiązku rozliczania i opłacania minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych przez spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe, które w roku podatkowym poniosły stratę albo osiągnęły udział dochodów w przychodach w wysokości nie większej niż 2%. Zmiany w zakresie rozliczania minimalnego podatku dochodowego.


9. Terminy zaliczania do kup składek na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, od wynagrodzeń ze stosunku pracy, rozliczenia na przełomie lat podatkowych, zmiany od 1 stycznia 2023 r.


10. Zasady rozliczania kosztów finansowania dłużnego, ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek np. od pożyczek, kredytów itp., zmiany od 1 stycznia 2023 r.


11. Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części kapitału zatrzymanego w spółce w postaci dopłat lub zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy.


12. Definitywne zniesienie, od 1 stycznia 2023 r., możliwości amortyzowania budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.


13. Zasady ujmowania i rozliczania kosztów uzyskania przychodów między innymi:


  • Zasady zaliczania do kup strat z tytułu sprzedaży wierzytelności.
  • Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, reklamę, sponsoring, udział w targach i imprezach reklamowych oraz sprzedaż premiową. Obowiązek składania PIT – 11 w przypadku nieodpłatnych świadczeń dla kontrahentów oraz sytuacje, w których firmy nie muszą składać tych informacji.
  • Zasady zaliczania podatku VAT należnego i naliczonego do kosztów uzyskania przychodów.
  • Koszty egzekucji i postępowania sądowego, kary umowne, odszkodowania, naprawy gwarancyjne, rękojmia za wady – warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.
  • Świadczenia na rzecz pracowników, menedżerów, zleceniobiorców, udziałowców, akcjonariuszy, członków zarządu, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych itp. – zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatki nie stanowiące kosztów podatkowych.
  • Spotkania i wyjazdy integracyjne, szkolenia pracowników – warunki zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, zasady opodatkowania przychodów u pracowników, zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.
  • Wydatki na nabycie programów komputerowych – zasady zaliczania bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, programy komputerowe nie zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych.
  • Straty w środkach trwałych i obrotowych – warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, dokumentowanie itp.

14. Zasady stosowania kopii certyfikatów rezydencji w przypadku poboru podatku u źródła.


15. Ulga pozwalająca na odliczenie od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach ustawowych limitów, kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.


16. Pozostałe zagadnienia.


17. Odpowiedzi na pytania uczestników.


HARMONOGRAM

 HARMONOGRAM SZKOLENIA

08:30 – 09:00 Logowanie uczestników
09:00 – 10:30 Szkolenie
10:30 – 10:45 Przerwa
10:45 – 12:30 Szkolenie
12:30 – 13:00 Przerwa
13:00 – 15:00 Szkolenie
15:00 Zakończenie szkolenia
PRELEGENCI
CENA - DODATKOWE OPCJE

1200 zł + 23% VAT – koszt uczestnictwa jednej osoby w transmisji online

ZAPISZ SIĘ

Pobierz, wypełnij i odeślij formularz zgłoszeniowy:   

Jeżeli mają Państwo pytania związane ze szkoleniem, prosimy o kontakt: biuro@askakademia.com

Szczegóły

Start:
13/11/2023
Koniec:
14/11/2023
Koszt:
1200PLN
Szkolenie Categories:
,

Organizator

ASK Akademia Szkoleń Sp. z o.o.
Telefon:
22 299 69 04
E-mail:
Strona www:
http://www.askakademia.com

Lokalizacja

Transmisja online